Evaluare națională va avea loc în perioada 27-29 iunie
Conform unui ordin al ministrului Educației, citat de Agerpres, înscrierea elevilor de clasa a VIII-a la evaluarea națională se va face între 15 și 17 iunie, iar cursurile se vor încheia pe 17 iunie.
Prima probă, cea la limba și literatura română, este programată pe 27 iunie, iar elevii care aparțin minorităților naționale vor susține proba la limba și literatura maternă pe 28 iunie.
Ultima probă a evaluării naționale — cea la matematică — va avea loc pe 29 iunie, iar rezultatele vor fi afișate pe 1 iulie până la ora 16:00 și în aceeași zi vor putea fi depuse contestațiile până la ora 20:00.
Rezolvarea acestora se va face între 2 — 4 iulie, iar rezultatele finale după contestații vor fi făcute publice pe 5 iulie.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)