În cartierul Mărăței apa de ploaie vine din două direcții opuse
Atunci când plouă mai serios, cum a fost și cazul zilei de azi, în cartierul Mărăței cetățenii se bucură de cantitățile mari de apă de ploaie care vin odată gravitațional din cer și a doua oară din rețeaua de canalizare învingând gravitația. Se pare că odată cu extinderea rețelei de canalizare în partea dinspre muntele Pietricica, apele adunate de pe versanți produc o presiune prea mare pe instalația care, în loc să reverse în Bistrița, refulează în zona străzilor din Mărăței.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)
le multumim celor care au facut aceasta canalizare. se vede cum in maratei , nu avem nevoie de fantani de cateva mii de euro, cu muzica -pt ca aici gasiti totul natural (prea bun, prea ca la tara)