Nici problemele de clasa a doua nu mai sunt ce au fost…
O problemă dintr-un manual de clasa a 2-a circulă de ceva vreme pe internet. Chiar dacă la prima vedere, pare a fi fără sens, ea, de fapt, testează logica elevilor și, de ce, nu, chiar și a adulților.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)
Banuiesc ca este la capitolul de logica, desi, ma intreb, ce raspuns ar putea da elevul, ca „nu se poate” sau l-ar pufni rasul, pur si simplu, cum tocmai a ras al meu fiu, cand a citit-o!!!
Pilotul va avea varsta persoanei careia I-ai dat sa resolve problema.
ESTE O PROBLEMA CARE EVALUEAZA ATENTIA DISTRIBUTIVA SI GANDIREA CRITICA A ELEVILOR.PILOTUL ARE VARSTA UNUI ELEV DE CLS. A II-A DEOARECE IN ENUNT SE SPUNE;IMAGINEAZA-TI CA ESTI PILOTUL…..